Menu

Baba na wozie...

Varia

Wpisy otagowane : ulica-Szkotnik

tajemniczy Szkotnik

chattra

Jest w Tarnowie ulica o tajemniczej nazwie Szkotnik. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przylegały do niej koszary wojskowe. Pamiętam, że jako dziecko byłam tam z moim rodzicielem na przysiędze jakiegoś jego kolegi. Widok dziury zamiast sedesu – niezapomniany.

Po koszarach pozostały zagospodarowane budynki, a Szkotnik nadal istnieje, intrygując swoją nazwą. Mnie również dręczyła ciekawość, dlatego, gdy tylko nadarzyła się okazja, nie omieszkałam jej zaspokoić.

Jedna z hipotez etymologicznych, raczej zakrawająca o legendę, jest taka, że w okolicy zamieszkiwali Szkoci, którzy w XVIII wieku dość licznie osiedlili się w Tarnowie, uciekając przed represjami religijnymi w Anglii. Hipoteza brzmi ładnie, ale niewiarygodnie. Za to o wiele więcej sensu ma nawiązanie do dawnej nazwy bydła – w XVI wieku brzmiała ona „skot”, zaś „skotnica” oznaczała pastwisko dla bydła.

Ma to sens, gdyż w dawnych czasach były tu łąki, na których wypasano bydło. Co więcej, okazuje się, że dawna nazwa ulicy Szkotnik, używana jeszcze w 1910 roku, brzmiała „Skotnik”.

Skotnik, Szkotnik… ciekawe, jak za następne sto lat będzie brzmiała nazwa tej ulicy?:)

© Baba na wozie...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci