Menu

Baba na wozie...

Varia

artystki z L w tle

Helena Janečić, malarka zaangażowana...

chattra

Tym razem moje poszukiwania artystek z L w tle „zasieciowały” mnie do… Chorwacji. Tu bowiem mieszka i tworzy Helena Janečić. Specjalizuje się w komiksie i malarstwie, ale poszukuje też innych form wyrazu, czego dowodem jej udział w spektaklach artystyczno- muzycznych. To ona stworzyła superbohaterkę Horny Dyke i namalowała sielankowe motywy ze słowiańskimi kobietami (cykl „Młode kobiety”, Galeria S.C w Zagrzebie, 2008).

 

w ogrodzie, helena janecic

"W ogrodzie", 2008

 

Janečić  urodziła się w Osijeku w 1979 roku. Zdobyła dyplom (odpowiednik licencjata) Uniwersytetu Furmana w Stanach Zjednoczonych i Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebie (tytuł magistra).

 

noir3, helena janecic

"Noir 3"

 

Artystka nie stroni od brania udziału w różnych przedsięwzięciach na rzecz poprawy praw ludzi ze środowiska LGBT. Wystawia swoje prace indywidualnie i zbiorowo. Jej komiks został opublikowany w Chorwacji, Słowenii i Anglii. Jest laureatką nagrody Ex Aequo z 2009 roku. Od 2010 pracuje jako malarka niezależna.

 

city gals, helena janecic

 "City gals"

 

 

więcej o artystce oraz linki do obrazów ze stron:

http://voxfeminae.net/arts/likovna/668-helena-janecic

http://www.saatchionline.com/profiles/index/id/115259

Louise Catherine Breslau

chattra

Oto portret Madelaine Zillhardt. Przez ponad czterdzieści lat partnerki, muzy, przyjaciółki, modelki i największej fanki…

 Madelaine Zillhardt

…Louise Catherine Breslau (06.12.1856-12.05.1927),która ją namalowała ok. 1895.

Breslau była bardzo znaną i szanowaną w swoich czasach we Francji malarką, obracającą się w kręgach najsławniejszych artystów i pisarzy, takich jak Edgar Degas i Anatole France, później zapomnianą, która zaczyna powoli w ostatnich latach przeżywać swój renesans.

Urodziła się w Niemczech, w Munich, jako Maria Luise Katharina Breslau, w bogatej burżuazyjnej rodzinie, jej ojciec był szanowanym lekarzem.

Nie przyszło jej jednak zostać Niemką, gdyż już w wieku dwóch lat znalazła się w Zurichu. Stało się to za sprawą jej rodziciela, który przyjął posadę profesora i został szefem Katedry Położnictwa i Ginekologii na tamtejszym uniwersytecie. Szwajcaria stała się więc jej ojczyzną.

Niestety, w 1866 roku, profesor Breslau zmarł na skutek infekcji bakteryjnej, której nabawił się podczas przeprowadzania sekcji zwłok. To wpłynęło bezpośrednio na życie dziewczynki.

Jako że cierpiała na chroniczną astmę, została wysłana do przyklasztornej szkoły w pobliżu Jeziora Bodeńskiego, by tam się leczyć i łagodzić objawy uciążliwej choroby. Tu miała uczyć się między innymi rysunku i gry na pianinie, umiejętności niezbędnych dla panienki z dobrego domu, mającej zostać w przyszłości szanowaną żoną i matką.

Uczyła się więc młoda Maria rysować i coraz bardziej jej się ta czynność zaczynała podobać. Tym bardziej, że od dawna zabijała nią sobie czas podczas dni rekonwalescencji spędzanych w łóżku. Ćwiczyła więc rękę, rozwijała talent. Oczywiście nie miała wówczas co marzyć o karierze czy sławie, które były w jej środowisku źle widziane, a wręcz zabraniane.

Maria  była jednak wytrwała. Skończyła właśnie osiemnaście lat. Brała lekcje u miejscowego malarza, Eduarda Pfyffera (1836-1899), i czuła, że musi coś zrobić ze swoim życiem. Postanowiła opuścić Szwajcarię i udać się na studia malarskie do Francji.

W Paryżu działała jedna z nielicznych na świecie uczelni, które przyjmowały wówczas w swoje szeregi kobiety, Académie Julian. I właśnie tu Breslau podjęła studia.

Wkrótce zwróciła na siebie uwagę wykładowców i zaczęła być obiektem zazdrości niektórych studentów, między innymi Marii Baszkircewej. Była bowiem jedyną studentką z Académie Julian, debiutującą swoimi obrazami na Salonie Paryskim.

Niedługo po tym zdarzeniu zmieniła imiona na Louise Catherine, otworzyła własne atelier i zaczęła zdobywać liczne nagrody. Niezmiennie osiągała sukcesy na Salonie Paryskim i cieszyła się dobrymi opiniami krytyków. To spowodowało rosnące zainteresowanie jej usługami u bogatych paryżan.

Henry Davison

 Henry Davison, angielski poeta, 1880

Szanowana, doceniana przez krytyków, klientów i władze – otrzymała Order Legii Honorowej jako trzecia w historii kobieta i pierwsza cudzoziemka.

 Breslau - autoportret

Autoportret

 

Breslau była bardzo związana z Francją, uważała ją za swoją drugą ojczyznę. Dlatego, gdy wybuchła I wojna światowa, okazała swoją dla niej lojalność. Namalowała w tym okresie wiele portretów żołnierzy i pielęgniarek idących na front. Przechodzili oni niedaleko jej domu pod Paryżem, w którym mieszkała razem z Zillhardt.

 Breslau i Zillhardt

"Przy oknie"

Po wojnie malarka wycofała się z życia publicznego i większość czasu spędzała na malowaniu kwiatów ze swojego ogrodu i odwiedzających ją przyjaciół.

 Przyjaciółki

"Przyjaciółki", ok. 1892

Artystka zmarła w 1927 po długiej chorobie. Została pochowana niedaleko grobu matki, w małym szwajcarskim miasteczku Baden, w Kantonie Aargau. Zgodnie z jej życzeniem większość majątku odziedziczyła po niej Madelaine. 

źródła zdjęć:

  1. www.bashkirtseff.com.ar
  2. pictify.com
  3. en.wikipedia.org
  4. commons.wikimedia.org
  5. www.paintingall.com

tak mi w oko wpadło;)

chattra

I znów udało mi się trafić na artystkę, której malarstwo „wpadło mi w oko”. Szczególnie urzekły mnie jej portrety – ich subtelny przekaz, delikatna kreska i łagodna kolorystyka. O kim mówię? O Juliette Gorges Coppens.

Painting from the series ‘Portraits’ by Juliette Gorges Coppens, 2010

Painting from the series ‘Portraits’ by Juliette Gorges Coppens, 2010

 

Malarka jest z pochodzenia Francuzką, urodziła się w 1969 roku w Paryżu. Obecnie mieszka w Berlinie. Do tworzenia swojej sztuki wykorzystuje różne techniki i materiały, ale najbardziej lubi malować farbami olejnymi .

Jej inspiracją są malarstwo Vincenta van Gogha i kobiety, których wrażliwość i uczuciowość próbuje utrwalić.

Painting from the series ‘Portraits’ by Juliette Gorges Coppens, 2010

 Painting from the series ‘Portraits’ by Juliette Gorges Coppens, 2010

 

Obrazy ze strony: http://www.femininemoments.dk/blog/tag/juliette-gorge-coppens/

Galeria artystki:  http://www.juliettegorgescoppens.com/album/

© Baba na wozie...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci